فهرست بستن

آموزش طراحی پارچه

آموزش طراحی پارچه
طراحی پارچه یکی از جذاب ترین و پر کاربرد ترین رشته های هنری است که به صورت مستقیم با طراحی لباس و نقاشی روی پارچه در ارتباط می باشد. در واقع می توان یک پارچه را نمادی از فرهنگ، قومیت، شخصیت و مقام انسان در نظر گرفت و بر اساس آن به ویژگی های درونی وی پی برد. از این رو در طول تاریخ از روی نقش و نگار و بافت پارچه ها و لباس های به جا مانده ، توانسته اند تا حد زیادی ویژگی های اقوام و ملل مختلف را شناسایی نمایند؛ چرا که این متریال با زیست و زندگی انسان ها در ارتباط بوده است و در حفظ و اشاعه ی فرهنگ ملیت های متفاوت نقش به سزایی داشته است. طراحی پارچه درعین حال که یک هنر بسیار ارزنده و چشم نواز می باشد، می تواند به عنوان یک حرفه و یک صنعت کاربردی و سودآور در زمینه ی طراحی لباس و تولید پوشاک مورد استفاده قرار گیرد. در جهان امروز که صنعت مد و مدگرایی بیش از گذشته مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته است، این رشته نیز با استقبال و بازار کار بهتری مواجه شده که همین امر موجب افزایش تعداد علاقمندان به یادگیری آن شده است. آموزش طراحی پارچه معمولا توسط افرادی صورت می گیرد که به صورت مستقیم در این رشته تحصیل کرده اند و یا در این حوزه مشغول به کار و فعالیت می باشند.
طراحی پارچه شامل چه مراحلی است؟
ایده پردازی، ایجاد طرح و نقش، اجرا و پیاده سازی آن ها بر روی متریالی همانند پارچه مهم ترین مراحل این کار را تشکیل می دهند و طبیعتا کسانی که از ذهنی خلاق برخوردار باشند و طراحی دستی آن ها قوی باشد، به خوبی می توانند در این زمینه پیش بروند. در واقع تولید عناصر هنری با توجه به نکات فنی نساجی ( ایجاد نقش بر روی تار و پود انواع پارچه) را می توان به عنوان تعریفی کوتاه و مختصر و مفید برای طراحی پارچه ارائه داد. نقشی که بر روی متریال اولیه ایجاد می شود، باید به گونه ای باشد که علاوه بر ارائه ی یک مفهوم واقعی یا انتزاعی قابل پذیرش، از ویژگی ای نظیر تعدد و تکرار نیز برخوردار باشد به گونه ای که این تکرار آزار دهنده نبوده و فرد بتواند یک مفهوم یا حس را به گونه ای دلنشین و زیبا بر روی پارچه ارائه دهد. در دوره های آموزش طراحی پارچه تمامی نکات مرتبط با این کاربیان خواهد شد و تکنیک های روتین چاپ نظیر ( روتاری، سیلک‌، غلطکی‌، باتیک و … ) آموزش داده می شود. توجه داشته باشید که نوع بافت متریال اولیه، تراکم‌تار و پود، رنگ اولیه، میزان‌ رنگ پذیری ثانویه، میزان رطوبت و ….. از جمله مهم ترین نکاتی است که یک طراح پارچه باید در تمامی نمونه کارهای خود به آن ها توجه داشته باشد.
آموزش طراحی پارچه به صورت آکادمیک یا تجربی
ممکن است یک فرد برای یادگیری این رشته ی کاربردی بخواهد به صورت آکادمیک عمل نموده و در دانشگاه تحصیل کند و فرد دیگر بخواهد در گالری های هنری و آموزشگاه های دوره های مربوطه را بگذراند. به طور کلی هر دو روش مورد تایید می باشد، هر چند که دانش آکادمیک تا حد زیادی در این حرفه تاثیر گذار است و به وسیله ی آن می توان یا شناخت و مهارت بیشتری وارد این کار شد. اما شما با بررسی سوابق آموزشی و موفقیت های هنری فردی که به عنوان مدرس دوره ی آموزش طراحی پارچه فعالیت می نماید، می توانید تا حد زیادی نسبت به کیفیت کلاس های قابل ارائه توسط وی اطلاعات کافی را کسب نمایید.
بازار کار رشته ی طراحی پارچه چگونه است؟
زمانی که شما در حد ایده آل و کاربردی این هنر را فرا گیرید، می توانید به صورت شخصی در حوزه ی تولید یا آموزش کار کرده و یا به عنوان طراح در فضاهای مرتبط نظیر کارخانجات نساجی، کاشی و سرامیک، کاغذ دیواری، تولیدکننده های پارچه متری و تکه ای، مزون ها و … استخدام شوید. طبیعتا در این بازار کار نیز رقابت وجود دارد و فرصت های شغلی بهتر نصیب کسی می شود که در خصوص طراحی پارچه از مهارت و دانش و نمونه کار های قوی تری بهره مند باشد. آینده ی شغلی طراحان پارچه در گرو این است که آن ها بتوانند خود را با پیشرفت ها و تکنولوژی های مطرح شده هماهنگ نمایند و توانایی پیاده سازی و اجرای ایده های ناب خود را ( توسط نرم افزار های مطرح در این زمینه ) داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + پانزده =