فهرست بستن

آموزش چاپ لینو

آموزش چاپ لینو
یکی از تکنیک های بسیار زیبا و کاربردی که در دوره های نقاشی روی پارچه آموزش داده می شود، چاپ لینو می باشد. گالری هنری بهار ملک زاده، معمولا این تکنیک را در قابل ورکشاپ های کوتاه مدت یک روزه نیز به متقاضیان آموزش می دهد که این کار موجب می شود تا در یک بازه زمانی مختصر و مفید، علاقمندان بتوانند به بهترین شکل آن را آوخته و به صورت عملی در کلاس انجام دهند و در نهایت یک نمونه کار زیبای حاصل از آموزش چاپ لینو همراه خود به منزل ببرند. معمولا جلسات ورکشاپ مجموعه ی ما با خاطره ای خوش و چنین دستاوردی به اتمام می رسد و آخرین چیزی که از صورت ماه هنرجویان در یادمان می ماند، لبخند رضایت آن هاست.
چاپ لینو چیست؟
این هنر به عنوان یکی از روش های چاپ دستی شناخته شده است و بسیار ظریف و زیباست. با استفاده از ورق های لینولئوم و ابزار های مخصوص و رنگ، می توان آثار بسیار جذابی را ایجاد کرد. در دوره ی آموزشی ما تمامی تکنیک های لازم برای پیاده سازی روی این متریال آموزش داده خواهد شد. حتما آثار هنری و تصاویر حکاکی شده بر روی چوب را دیده اید، شیوه ی انجام کار در چاپ لینو بسیار شبیه به این نوع حکاکی می باشد، هر چند که تفاوت های زیادی هم با یکدیگر دارند و شما در کلاس های گالری هنری بهار ملک زاده به وضوح این تفاوت ها را درک خواهید کرد و آن چه باید را خواهید آموخت.

آشنایی با ویژگی های لینولئوم
لینو نوعی کف پوش ساختمانی بسیار نرم است که در نقاشی و چاپ روی پارچه می توان با استفاده از آن مهر های جذابی را ساخت.
با یک بار ساختن مهر، در وقت صرفه جویی می شود و می توان خیلی سریع تر پارچه سازی انجام داد.
به وسیله ی آن می توان صدها کپی از یک تصویر یا طرح های ترکیبی بر روی پارچه ایجاد کرد.
برش دادن و حکاکی بر روی این متریال بسیار آسان تر از چوب می باشد.
لینولئوم به عنوان ابزاری برای چاپ روی پارچه، فاقد ترکیبات زیان آور برای سلامتی انسان ها و طبیعت است.
از وزن سبک و قیمت مناسبی برخوردار است.
دستیابی به لینو آسان است و به راحتی می توانید از فروشگاه های لوازم هنری، ماکت سازی و لوازم ساختمانی آن را خریداری نمایید.
مختصری از آن چه در آموزش چاپ لینو یاد می گیرید:

پس از تهیه نمودن این متریال و تمیز کردن سطح آن، باید طرح مورد نظر را بر روی آن منتقل کنید. می توانید از کاربن استفاده نمایید و یا خودتان با استفاده از خودکار طرح را بکشید. مرحله ی بعدی مربوط به کندن و حکاکی قسمت هایی از طرح توسط ابزاری به نام مغار می باشد. این که چگونه از این تیغه ها استفاده نمایید و کارایی انواع و اشکال مختلف آن دقیقا چگونه است، بخشی از مهم ترین مطالب آموزشی ورکشاپ آموزش چاپ لینو می باشند. در مرحله ی آخر به وسیله غلتک یا اسفنج ، رنگ اکریلیک یا رنگ پارچه را روی لینولئوم یکنواخت کرده و بر روی پارچه یا لباس مورد نظر، چاپ انجام می دهید. همچنین به دست آوردن تسلط و مهارت در استفاده از رنگ های مناسب و درست کردن غلظت مناسبی از هر رنگ، در این تکنیک اهمیت زیادی دارد که با توجه به جنس و ضخامت پارچه ها متفاوت خواهد بود؛ بنابراین بسیار مهم است که شما بتوانید در کلاس های گالری بهار ملک زاده نهایت دقت خود را در یادگیری به کار گیرید و نسبت به درک جزییات مطرح شده در خصوص چاپ لینو کوشا باشید. تمرین و تکرار بیشتر، مهم ترین عاملی است که می تواند برای تمرین پیاده سازی و حکاکی بی نقص و با ظرافت الگوی اولیه، موثر واقع شود.
ویژگی های کلاس های آموزش چاپ لینو

کلاس به صورت ورکشاپ و در محیط گالری هنری بهار ملک زاده تشکیل می شود.
کلاس کاملا عملی بوده و هنرجو پس از پایان آن می تواند به راحتی چاپ دستی بر روی پارچه با جنس های مختلف را تجربه نماید.
مدرس به هر فرد شرکت کننده به طور اختصاصی نیز آموزش می دهد و سعی در رفع اشکالات آنان خواهد داشت.
پس از گذراندن این ورکشاپ و نیز دوره نقاشی روی پارچه می توانید به راحتی وارد بازار کار شوید.