فهرست بستن

آموزش چاپ دستی روی پارچه

آموزش چاپ دستی روی پارچه
چاپ کردن عمل بسیارهیجان انگیزی است و شما می توانید با استفاده از ابزار های مختلف روی متریال های گوناگون نظیر کاغذ، چوب، پارچه و … این کار را انجام دهید. آثار هنری که تمامی مراحل تولید آن ها به صورت دستی انجام شده اند به مراتب جذاب تر از نمونه های چاپ شده توسط ماشین ها هستند و در خصوص طراحی پارچه و لباس، روش چاپ دستی از گذشته تاکنون بسیار مورد توجه بوده است. چاپ سیلک، باتیک، ترافارد، لینو، باندانا، افشانی، استنسیل برخی از متداول ترین و پر طرفدار ترین روش های چاپ دستی روی پارچه می باشند. این هنر را می توان به طور مستقیم در زندگی روزمره مورد استفاده قرار داد و به آن روح تازه ای بخشید؛ چرا که بازی با رنگ ها به ما کمک بسیار می کند تا با استفاده از کوسن ها، رومیزی ها، پرده یا اباژور های نقاشی شده زیبایی تازه ای به خانه هایمان دهیم و دکور جدیدی ایجاد کنیم. یکی از مهم ترین کاربرد های طراحی و نقاشی و چاپ دستی روی پارچه، این است که می توان از آن در مقوله ی دکوراسیون داخلی استفاده های متعدد و زیادی نمود. هرچند که نمونه های چاپ دستگاهی نیز وجود دارد و شما می توانید تمامی عناصر لازم برای تکمیل دکوراسیون محیط خود را به صورت آماده سفارش دهید اما کار دست ارزش بیشتری دارد که البته این به دیدگاه و سلیقه ی شخصی هر فرد نسبت به نقاشی و هنردست بر می گردد.
در چاپ دستی روی پارچه با توجه به نوع متریال مورد نظر، رنگ مخصوص همان جنس استفاده می شود و همانطور که گفتیم تکنیک های متنوعی وجود دارد که این تکنیک ها در طی دوره های آموزشی به هنرجویان گالری هنری بهار ملک زاده آموزش داده خواهند شد.
تکنیک باتیک، زیبا ترین روش چاپ دستی بر روی پارچه
برای ایجاد و تکثیر طرح ها و رنگ های مقاوم بر روی پارچه از این تکنیک جذاب و حرفه ای استفاده می شود. در این روش از ماده ی موم برای برای جلوگیری از نفوذ رنگ به درون پارچه استفاده می شود و این کار مانع ترکیب شدن رنگ ها با یکدیگر خواهد شد و این گونه است که در پارچه های چاپ و نقاشی شده به روش باتیک مرز بندی های مشخصی را می بینید که خود این کار موجب افزایش زیبایی در کل کار می گردد. چاپ دستی باتیک را می توان با به کارگیری انواع رنگ و موم بر روی پارچه های مختلفی مانند ساتن، ابریشمی، پنبه ای و الیاف طبیعی مورد استفاده قرار داد و طرح های بسیار زیبا و هنرمندانه ای را بر روی انواع روسری، کوسن، رومیزی، پرده، پارتیشن پارچه ای، آباژور، پیراهن و … ایجاد نمود.
تکنیک باندانا یکی از روش های چاپ دستی بر روی پارچه
تکنیک باندانا به روشی از رنگرزی گفته می شود که قسمت های پارچه را با حالت های متفاوت گره یا کوک زده و در ظرف رنگ می گذارند، پس از اتمام کار طرح های زیبایی با رنگ بر روی پارچه نقش می بندد که تماما تصادفی و غیر قابل تکرار است و از این رو هر پارچه یا لباسی که به این شیوه رنگ آمیزی گردد، یک اثر هنری منحصربفرد می باشد. معمولا طرح ها و نقش هایی که در چاپ دستی روی پارچه ها ایجاد می شوند، به صورت نامرتب و انتفاقی هستند که با به کارگیری دقت وخلاقیت بیشتر، می توان حالت هایی جدید و خیره کننده را در پارچه ایجاد کرد.
تکنیک افشانی در چاپ دستی روی پارچه
این تکنیک، بسیار هیجان انگیز است. طرح های ایجاد شده روی پارچه تا حد زیادی به صورت تصادفی می باشند. به هر میزان که تجربه ی بیشتری در این خصوص کسب نمایید، تسلط شما در پاشیدن رنگ ها افزایش خواهد یافت و می توانید طرح های بهتری را بر روی لباس یا پارچه ی انتخابی خود به وجود آورید. یک قلموی بلند و محکم با برسی زبر و خشن یا یک مسواک، ابزار اصلی قابل استفاد در تکنیک افشانی در چاپ دستی روی پارچه می باشد. مناسب ترین جنس پارچه برای به کارگیری این تکنیک، چلوار و پارچه های پنبه ای می باشند که قابلیت جذب رنگ بسیار زیادی دارند. همچنین در این روش باید از رنگ هایی استفاده نمایید که پایه ی آن ها آب می باشد و به راحتی با اب ترکیب و رقیق می شوند.
تکنیک استنسیل در چاپ دستی روی پارچه
استنسیل یکی از روش های رنگ آمیزی و پارچه سازی است که از طریق یک مهر، طرح را به روی پارچه منتقل می نماییم. رنگ های مناسب برای این کار انواع اکرولیک های ایرانی و خارجی می باشند. سرعت خشک شدن رنگ ها در این تکنیک بسیار اهمیت دارد. بهتر است این کار را بر روی پارچه های روشن انجام دهید و اگر از انواع تیره یا رنگی استفاده می نمایید، به ترکیب رنگ ها بسیار دقت داشته باشید؛ چرا که هدف از این روش چاپ دستی روی پارچه این است که رنگ ها جلوه ی مناسبی داشته باشند و در یکدیگر ادغام نشوند.