فهرست بستن

آموزش تکنیک و چاپ باندانا

آموزش تکنیک و چاپ باندانا
باندانا در واقع یک شیوه رنگ آمیزی به صورت دستی و سنتی است که قابلیت اجرا بر روی پارچه های مختلف ( معمولا ساتن ) را دارد و آن طور که بیان شده است، خاستگاه این هنر مربوط به کشور هند می باشد. برای ایجاد طرح ها و نقوش مختلف می توان از وسایل و ابزار های گوناگون استفاده نمود. جالب است بدانید که اشکال مختلف به صورت اتفاقی ایجاد می شود و شما به میزان بسیار کمی می توانید حدس بزنید که در چاپ باندانا چه نقشی ایجاد خواهد شد. بازی رنگ ها در هم تنیدگی نقوش به گونه ای است که روح را جلا می دهد و قطعا هر چشمی از دیدن آن لذت خواهد برد. محدودیتی برای طرح ها وجود ندارد و می توانید به راحتی طرح های انتزاعی و غیر هندسی را ایجاد نمایید. به هر میزان که تجربه ی بیشتری به دست آورید، نمونه کار چاپ باندانا ی شما قوی تر و زیبا تر خواهد شد. البته در کلاس ها و ورکشاپ های گالری هنری بهار ملک زاده، سعی می شود که راهنمایی های لازم در اختیار شرکت کنندگان قرار گیرد تا در همان اولین تجربه ی این چاپ، بتوانند چشم نواز ترین نقش ها را ایجاد نمایند.
روش انجام چاپ باندانا چگونه است؟
گره ای: در این شیوه، ابتدا می توان از یک نخ استفاده کرد و قسمت هایی از پارچه را محکم بست تا گره هایی در سطح کار ایجاد شود. سپس بخش هایی از آن یا تمام پارچه را درون رنگ رقیق شده ( رنگ های سیلک ) قرار داد تا پس از خشک شدن، نقش هایی بر روی پارچه پیاده شود. در ادامه نیز می توان سایر قسمت های پارچه یا لباس را محکم گره زد و با نخ بست و مجدداً در یک رنگ دیگر فرو برد . در این روش تکنیک باندانا می توان با استفاده از رنگ های ترکیبی حاصل از دو یا چند رنگ، رنگبندی زیبایی ایجاد کرد و همچنین با حفظ قسمت یا قسمت هایی از سطح پارچه، نقوش را با فاصله از یکدیگر ایجاد نمود. همانطور که گفتیم طرح ها به صورت تصادفی ایجاد می شوند؛ بنابراین انتظار نداشته باشید که بتوانید در چاپ باندانا دو طرح کاملا مشابه به وجود آورید.
استفاده از بند یا روبان در چاپ باندانا
هنرجویان گالری هنری بهار ملک زاده می توانند با به کارگیری روش های مختلف، تغییرات بسیار جالبی در سطح پارچه های گوناگون ایجاد نمایند. در این شیوه، پارچه را با استفاده از بند می بندیم ولی تفاوت آن با روش گره ای این است که می توان پارچه یا لباس را در جهت های دلخواه و متفاوت تا زد، یا هر گوشه ی آن را با یک بند جداگانه بست یا بند را به صورت اريب و فنري دورتا دور پارچه ببنديد و کامل محکم بکشيد و سپس کل آن را درون محلول رنگ قرار داده یا پارچه را خيس کنيد و رنگ آميزي نمایید. در این روش از چاپ باندانا قسمت هایی که تا خورده و بسته شده کمتر با رنگ تماس خواهد داشت وبه همین طریق نقوش متفاوتی ایجاد خواهد شد. شما می توانید انواع گوناگون بستن را در این روش امتحان کنید تا نتایج مختلفی به دست آورید.
استفاده از سوزن در چاپ باندانا
براي انجام اين تکنيک، ابتدا باید پارچه را اتو کنید تا کاملاً صاف شود. سپس با سوزن هاي ته گرد خياطي هر قسمت از پارچه را که خواستيد از وسط با دست گرفته و 360 درجه بچرخانيد و آن را با سوزن فیکس نمایید. در قسمت های مختلف می توانید این حرکت را تکرار کنید تا پارچه به میزان کافی جمع شود. هر چه تعداد پیچ ها بیشتر باشد، طرح نهایی شما زیباتر و شلوغ تر خواهد شد.
استفاده از روش دوخت در چاپ باندانا
با استفاده از دوخت و کوک زدن نیز می توانید از بازی رنگ ها روی پارچه ی انتخابی خود، لذت ببرید. در این روش با استفاده از نخ قرقره معمولی و سوزن، کوک های متوسطی در بخش هایی از لباس یا کوسن یا رانر و …. ایجاد می نماییم. باید دقت کنید که از نخ های خیلی ضخیم استفاده نکنید چون جای دوخت ها روی پارچه می ماند. در این روش چاپ باندانا می توانید طرح هایی (مربع های تو در تو، دایره های حلزونی، خطوط اریب و … ) را روی پارچه بکشید و بعد روی آن ها را کوک بزنید. سر و ته نخ ها را نباید گره زد تا در پایان بتوان آن ها را باز کرد. برای داشتن یک طرح پر رنگ و جذاب، نخ ها را محکم بکشید تا چین های زیادی ایجاد گردد و پس از رنگ آمیزی، رنگ بیشتری در نواحی چین خورده باقی بماند.در چاپ باندانا صبور باشید تا پارچه و رنگ ها کاملا خشک شوند و سپس پارچه را باز کرده و آن را تاتو کنید. مطمئنیم از زیبایی ایجاد شده، لذت خواهید برد.
برای چاپ باندانا چه پارچه هایی مناسب تر است؟
پارچه های بسیار لطیف ( مثل ساتن، حریر، ابریشم و .. )
پارچه های رنگ روشن
پارچه های نازک ( اگر ضخیم باشد، رنگ را به راحتی از خود عبور نمی دهند و در پا یان روی پارچه لک ایجاد شده و از زیبایی کار کم می گردد )